Laryngologia, a właściwie otorynolaryngologia (dawniej otolaryngologia), to dziedzina medycyny zajmująca się rozpoznawaniem i leczeniem chorób uszu, nosa, krtani i gardła. Zakres kompetencji lekarza laryngologa jest szeroki, podobnie jak dolegliwości, z jakimi zgłaszają się do niego pacjenci.

Do najważniejszych objawów wymagających konsultacji zaliczamy m.in.: zawroty głowy i zaburzenia równowagi, długotrwały katar, krwawienie z nosa, ból i różnorodne dolegliwości ze strony uszu (w tym pogorszenie słuchu), chrapanie i bezdech, przewlekły ból gardła, zaburzenia połykania, zaburzenia węchu i smaku, guzy szyi i głowy itd.

Jego zadaniem jest nie tylko przeprowadzenie wstępnego rozpoznania, ale również zalecenie — jeśli istnieje taka konieczność — wykonania dodatkowych badań, wdrożenie stosownego leczenia, a także przeprowadzenie niezbędnych zabiegów chirurgicznych. W tym wpisie wyjaśnimy, jakie czynności przeprowadzane są w ramach diagnostyki laryngologicznej.

Wizyta w poradni laryngologicznej. Jak wygląda diagnostyka?

Podczas konsultacji laryngologicznej przede wszystkim lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem na temat dolegliwości i problemów zdrowotnych. Na podstawie rozmowy oraz wstępnych obserwacji podejmowana jest decyzja o przeprowadzeniu kolejnych badań.

Podstawowe działania diagnostyczne polegają na badaniach fizykalnych adekwatnych do problemów zgłaszanych przez pacjenta. Do najczęstszych czynności diagnostycznych zaliczamy m.in.:

  • badanie nosa z zastosowaniem specjalnego wziernika w celu oceny przegrody nosowej, małżowiny nosowej i śluzówki jamy nosa;
  • badanie stanu uszu przy pomocy specjalnego wziernika (otoskopu) w celu oceny przede wszystkim przewodów słuchowych, małżowin usznych, błony bębenkowej;
  • badanie palpacyjne (badanie dotykiem) węzłów chłonnych i ślinianek;
  • badanie krtani i nosogardła za pomocą lusterka;
  • ocena jamy ustnej i jej przedsionka, języka, gardła, migdałków, ujść ślinianek.

W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości po przeprowadzeniu badań fizykalnych laryngolog może zlecić wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych. Najczęściej są to m.in. badania laboratoryjne, pobranie wymazu, USG, RTG, badanie rezonansem magnetycznym, tomografem komputerowym lub biopsja wykrytej zmiany.