Schorzenia laryngologiczne obejmują szeroki zakres chorób i zaburzeń uszu, krtani, nosa i gardła. W tym wpisie przedstawiamy najczęstsze problemy, z jakim pacjenci zgłaszają się do gabinetu laryngologicznego w celu podjęcia diagnostyki, a następnie wdrożenia stosownego leczenia.

  • Choroby nosa i zatok przynosowych nosa. Są to przede wszystkim nieżyty nosa ostre i przewlekłe (alergiczne i niealergiczne), polipy nosa, zapalenie zatok ostre i przewlekłe itp. W zależności od przyczyny mogą powodować różne objawy, w tym m.in. utrudnione oddychanie przez nos, bóle głowy, wyciek treści z nosa, spływanie treści po tylnej ścianie gardła, kaszel, upośledzenie lub zniesienie węchu itp.
  • Choroby gardła, ślinianek i krtani. Zaliczamy do nich m.in. zapalenia błony śluzowej gardła, ostre i przewlekłe zapalenia migdałków podniebiennych, zapalenia ślinianek, chrypki, zapalenia krtani ostre i przewlekłe itp. Powodują objawy w okolicy gardła, w tym m.in. ból, pieczenie, utrudnione przyjmowanie pokarmów, niekiedy obrzęki gardła, a nawet szczękościsk (głównie przy zapaleniu ślinianek).
  • Choroby uszu. Najczęściej występujące choroby uszu to m.in.: zapalenia ucha zewnętrznego i środkowego ostre i przewlekłe, wycieki z uszu, wysiękowe zapalenia uszu, otoskleroza, nieżyt trąbek słuchowych itp. Zwykle objawiają się umiarkowanym lub silnym bólem. W przypadku schorzeń wynikających z zapalenia może dodatkowo pojawiać się ogólne złe samopoczucie, zmęczenie, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, pogorszenie słuchu (a nawet głuchota) nudności i wymioty.
  • Zaburzenia słuchu i szumy uszne. Jest to nagłe i postępujące pogorszenie słuchu, a także pojawiające się piski i szumy w uszach itp. Problemy z tego zakresu zwykle dotyczą osób starszych, chociaż mogą występować u pacjentów w młodym wieku. Do przyczyn zaliczamy m.in. zaburzenia pracy ośrodkowego układu nerwowego lub jednego z elementów układu słuchowego. Laryngologiczne leczenie choroby możliwe jest po przeprowadzeniu niezbędnych badań, przede wszystkim badania audiologicznego.
  • Zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Niejednokrotnie tego rodzaju objawy wskazują na zaburzenia laryngologiczne. Do chorób z tej grupy zaliczamy m.in. zawroty głowy naczyniopochodne, pourazowe, a także choroby błędników czy chorobę Meniere’a.
  • Choroby nowotworowe w obrębie głowy i szyi. Tego rodzaju schorzenia również diagnozowane są przez laryngologa. Dotyczą one nie tylko osób starszych — coraz częściej diagnozowane są u pacjentów czterdziesto-, a nawet trzydziestokilkuletnich. Skuteczność leczenia w dużej mierze zależy od możliwie jak najwcześniejszego rozpoznania.