Jakie badania są konieczne aby zostać pilotem samolotu?
Nie każdy może samodzielnie pilotować samolot. Istotnym ograniczeniem, które może dyskwalifikować kandydatów i kandydatki na pilotów, jest stan zdrowia. Zanim pilot otrzyma licencję i będzie mógł wykonywać swój zawód, musi przejść specjalistyczne badania. Są one powtarzane okresowo także u pilotów, którzy otrzymali licencję. Jakie badania są konieczne, aby uzyskać licencję pilota?
Badania lotniczo-lekarskie – co warto o nich wiedzieć? (informacje podstawowe)
Zaliczony egzamin z wiedzy teoretycznej i test umiejętności pilota to nie wszystko, aby móc pilotować samolot. Zanim kandydat na pilota otrzyma licencję, musi przejść szereg specjalistycznych badań. Mają one na celu ocenę ogólnego stanu zdrowia fizycznego i ocenę stanu zdrowia psychicznego. To samo tyczy się pilotów, którzy chcą przedłużyć licencję. Wyniki przeprowadzonych badań są decydującym kryterium przyznania i przedłużenia licencji w przypadku pilotów lotnictwa cywilnego i pilotów lotnictwa wojskowego.
Jakie badania przechodzą kandydaci na pilotów?
Kandydaci na pilotów, a także piloci, którzy chcą przedłużyć swoją licencję, muszą wykonać nie tylko podstawowe badania okresowe, ale także badania specjalistyczne. Aby móc pilotować samolot, trzeba wykonać m.in.:
- ogólne badanie internistyczne,
- badania okulistyczne,
- badania laryngologiczne,
- badania neurologiczne,
- badania laboratoryjne.
Oprócz powyższych, kandydaci na pilotów muszą mieć wykonane badanie EKG, badanie audiologiczne, badanie spirometryczne i badanie tympanometryczne.
Przyszli piloci i piloci, którzy chcą przedłużyć licencję, przechodzą specjalistyczne pięciodniowe badania medyczne. Ich wyniki decydują o dopuszczeniu pilota do pracy za sterami samolotu. Co więcej, piloci muszą wykonać badania psychologiczne i zaliczyć test sprawnościowy.