Kiedy lekarz może nie dopuścić do pracy?
Czy wiesz, że lekarz może nie dopuścić do pracy? Istnieją sytuacje, w których lekarz może być zmuszony do podjęcia takiej decyzji ze względu na stan zdrowia pacjenta. Oto niektóre z nich.
Przeciwwskazania zdrowotne
Niekiedy w wyniku badania lekarskiego okazuje się, że praca może stanowić zagrożenie dla zdrowia pracownika. Przykłady przeciwwskazań zdrowotnych obejmują alergie na konkretne substancje, przewlekłe choroby przewodnictwa sercowego, niewydolność układu krążenia czy choroby psychiczne. W przypadku stwierdzenia istotnego wpływu pracy na stan zdrowia pracownika lekarz ma prawo odmówić wydania orzeczenia o zdolności do pracy.
Stan psychiczny i emocjonalny
Niektóre rodzaje pracy, zwłaszcza te wymagające wysokiego poziomu odpowiedzialności i skupienia, mogą być nieodpowiednie dla osób z zaburzeniami psychicznymi lub emocjonalnymi. W trosce o bezpieczeństwo zarówno pracownika, jak i innych osób w miejscu pracy, lekarz może zadecydować o braku zdolności do pracy.
Choroby zakaźne
Niektóre choroby zakaźne, takie jak grypa czy żółtaczka, mogą prowadzić do czasowej niezdolności do pracy. Lekarz medycyny pracy oceni, czy dany pacjent może stanowić zagrożenie dla innych osób w miejscu pracy, i w razie potrzeby może wydać orzeczenie o niezdolności do pracy.
Stan po urazach i zabiegach chirurgicznych
Po ciężkich urazach, takich jak złamania kości czy skręcenia stawów, lekarz może zalecić czasową niezdolność do pracy w celu umożliwienia pacjentowi powrotu do pełni zdrowia. W przypadku zabiegów chirurgicznych, takich jak usunięcie migdałków czy operacja kręgosłupa, pacjent może również zostać uznany za niezdolnego do pracy przez określony czas.