Kiedy warto udać się do laryngologa?
Ból gardła, ciało obce w uchu bądź zatkane ucho to trzy najczęstsze przyczyny pojawiania się pacjentów u laryngologa. Tymczasem powodów, które powinny skłonić pacjentów do badania laryngologicznego, jest nieco więcej. Dziś chcemy właśnie nimi się zająć i opisać pokrótce, kiedy i dlaczego warto udać się do laryngologa?
O tym, kiedy warto udać się do lekarza laryngologa, czy też bardziej poprawnie byłoby powiedzieć otorynolaryngologa (otolaryngologa) najlepiej tłumaczy definicja pojęcia otorynolaryngologii. Otorynolaryngologia to dział medycyny, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób ucha nosa, gardła, krtani, tchawicy i oskrzeli. Jego przedmiotem badań jest również szereg dolegliwości związanych z zaburzeniami niektórych narządów zmysłów jak słuch, równowaga (błędnik), smak i węch oraz chorobami nerwów czaszkowych czy też bezdechy senne, czy też chrapanie.
Jakie choroby i dolegliwości leczy laryngolog?
Zwykle laryngologia zajmuje się takimi problemami zdrowotnymi jak przewlekłe lub ostre zapalenie ww. wymienionych części ciała, skrzywienie przegrody nosowej, przerośnięte migdałki, czy też wady rozwojowe wędzidełka języka, torbiele boczne/środkowe, bądź też guzy łagodne szyi czy niedosłuch. Jak zatem pokazuje szeroki obszar „spraw”, z którymi na co dzień zmaga się laryngolog powodów, czy też przyczyn, dla których warto poprosić o skierowanie na badania do poradni laryngologicznej, będzie więcej niż kilka.
Kiedy warto udać się do laryngologa?
Powodem, który powinien wzbudzić czujność pacjenta, można podzielić na kilka obszarów, czy też lokalizacji objawów występujących problemów ze zdrowiem. W obszarze narządu słuchu przesłanką do wykonania szerszej diagnostyki pod opieką laryngologa powinny skłonić pacjenta powtarzające się infekcje zapalenia ucha, czy też takie dolegliwości jak szum w uszach (dzwonienie, dudnienie w uszach), ból ucha, czy też zaburzenia równowagi. Niekiedy od samego urodzenia potrzebna jest stała okresowa kontrola laryngologiczna, wtedy również nie warto bagatelizować zaleceń lekarskich i leczyć, czy też kontrolować wrodzone zaburzenia ucha, celem uniknięcia pogorszenia stanu zdrowia.
W obszarze zmysłu węchu pacjent powinien udać się na badania do laryngologa w przypadku zaburzeń węchu, problemów z przegrodami nosowymi, czy też wyglądem fizycznym nosa, który budzi niepokój u pacjenta. Dość często bagatelizowanym problemem zdrowotnym w okolicy tej części ciała są częste krwawienia z nosa, a nawet przewlekły katar, które pacjenci sami diagnozują niesłusznie, że jest to objaw przemęczenia, czy słabszych naczyń krwionośnych. Nawet jeśli tak jest, są to powody, dla których warto udać się po poradę do lekarza pierwszego kontaktu, celem ustalenia rzeczywistych przyczyn problemu i podjęcia właściwego leczenia.
Kiedy iść do laryngologa z dzieckiem?
Jeśli chodzi o gardło, do laryngologa pacjenci powinni udać się, jeśli pojawiające się niedyspozycje gardła utrudniają mowę, śpiew, połykanie, czy też trawienie. Mogą to być przewlekła chrypka, częste zapalenia gardła, zaburzenia przełykania. Objawy zwykle zaliczane do tzw. mało uciążliwych objawów, ale spojrzenie na nie okiem specjalisty może uchronić pacjenta przed poważniejszymi problemami zdrowotnymi w przyszłości. Dlatego nawet pozornie odczuwane dolegliwości związane wg pacjenta np. z zaburzeniami natury neurologicznej, czy ortopedycznej warto zdiagnozować również u laryngologa celem wykluczenia nieprawidłowości w budowie, czy też stanów chorobowych w obszarze badań, którymi zajmuje się laryngologia. Chodzi tu np. o takie objawy jak częste bóle (połączone lub nie) z zawrotami głowy czy wspomniane zaburzenia równowagi. Jeśli chodzi o małych pacjentów poza wspomnianymi objawami, które również mogą odczuwać dzieci, należy zwrócić uwagę na reagowanie dziecka na otoczenie, częstotliwość zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, gardła bądź uszu i gdy zdarzają się one zbyt często, czy też coś niepokoi opiekunów, rodziców dziecka w jego rozwoju diagnostykę zacząć od wizyty u pediatry.